Top 10 ciepłych i gorących miejsc na Ziemi

Ocena najgorętszych miejsc:

 • Najgorętszym miejscem na ziemi jest pustynia Deshte-Lut , która znajduje się w Iranie. W 2005 roku odnotowano temperatury prawie 71 stopni Celsjusza. Należy zauważyć, że pomiar został wykonany przy użyciu specjalnego analizatora satelitarnego, który należy do NASA. Lokalizacje te są zaznaczone na mapie kolorem żółtym. Zbiorniki wodne są zaznaczone na zielono. Należy zauważyć, że nie jest to jedyne najgorętsze miejsce. Na świecie jest o wiele więcej podobnych miejsc, w których nawet mieszkają ludzie.
  Deshte-loot
  Deszte-Lut
 • Innym niezwykle gorącym miejscem jest osada Dallol w Etiopii . Należy zauważyć, że tutaj temperatura została ustalona na 57 stopni. Średnia temperatura w roku wynosi 35 stopni. Tutaj powietrze jest ogrzewane nie tylko od słońca, ale także od dołu. Ponieważ jest to region aktywny sejsmicznie z ogromną liczbą źródeł geotermalnych. 50 lat temu istniała tu osada, miasto na skalę przemysłową. Teraz jest to ogromna pustynia, którą odwiedza niewiele osób. To tylko kilka osób, które zajmują się turystyką, a także przewożą turystów i pokazują im cechy pustyni.
  Dallol w Etiopii
  Dallol w Etiopii
 • Tirat Zvi to miasto w Izraelu. Tutaj maksymalna temperatura została zarejestrowana przy 54 stopniach. To dość mieszkalne miasto, które w normalnych temperaturach jest piękne i zielone. Ale latem słońce wypala tu prawie wszystko, mimo że w pobliżu jest rzeka Jordan.
  Tirat Cwi
  Tirat Zvi
 • Kebili, Tunezja – To ciekawe miejsce to małe miasteczko, oaza z palmami i wodą. Ale mimo to miejscowi bardzo cierpią z powodu upału. Kolumna rtęci może tutaj wzrosnąć do 55 stopni.
  Kebili
  Kebili
 • Timbuktu, Mali. To miasto jest zamieszkane, jest domem dla dużej liczby mieszkańców. Jednocześnie ostatnio temperatura tutaj bardzo często wzrasta do 55 stopni. Burze piaskowe często nawiedzają miasto. Stopniowo do tego miasta zbliża się Sahara. Wielu mieszkańców stopniowo wyjeżdża i opuszcza miasto ze względu na nieznośne warunki klimatyczne. Być może to miasto wkrótce zniknie, zostanie całkowicie zasypane piaskiem.
  Timbuktu
  Timbuktu
 • Rub al-Khali to pustynia na Półwyspie Arabskim. Tutaj temperatura wzrasta do 56 stopni, rzeki znajdujące się w pobliżu nie oszczędzają.
  Rub al-Hali
  Rub al-Hali
 • El Aziziya, Libia . Tutaj, według niektórych źródeł, temperatura sięgała prawie 58 stopni. Ale stacja światowa nie potwierdza tych pomiarów. Ponieważ mówi, że były niezweryfikowane. Mimo to Libia ustanowiła już rekord, co zostało potwierdzone. Zainstalowany w 1913 roku, temperatura wynosiła 56,7 stopni Celsjusza.
  El azizia, Libia
  El Aziziya, Libia
 • Niemal każdego lata w dolinie śmierci w Stanach Zjednoczonych odnotowuje się bardzo intensywne upały. Przez kilka tygodni temperatura może wzrosnąć do 49 stopni i utrzymać się.
  Dolina Śmierci usa
  Dolina Śmierci USA
 • Pustynia Mojave, Ameryka Południowa . To tutaj średnia temperatura jest ustalona na 30 stopni. W tym samym czasie najwyższa nota wyniosła 48,5 stopnia Celsjusza.
  Mojave
  Mojave
 • Bandar Makhszahr . Temperatura powietrza tutaj wynosi 47 stopni. Punkt rosy to 36 stopni.
  Bandar Makhszahru
  Bandar Makhszahru

Jaka jest najwyższa temperatura na świecie?

W tej chwili absolutnym rekordem jest temperatura w Arabii Saudyjskiej na pustyni Deshte Lut. Tutaj jeden jest ustalony na około 70 stopni. Naukowcy zauważają, że takie ogrzewanie wystarczy, aby obiekty bardzo się nagrzały. Na przykład żelazna patelnia lub maska ​​samochodu mogą nagrzać się wystarczająco, aby usmażyć jajko, a nawet stek. Ale to nie przeszkadza ogromnej liczbie turystów udać się na tę pustynię. Warto zauważyć, że w tej temperaturze nie da się chodzić boso po piasku, ponieważ na nogach pojawiają się ogromne oparzenia.

W tej chwili za bezwzględny rekord uważa się temperaturę w Dolinie Śmierci zanotowaną na poziomie 56,7 stopnia. Przypomnij sobie, że jest to temperatura powietrza na powierzchni. To znaczy powietrze znajdujące się nad powierzchnią Ziemi. Został nagrany w 1920 roku. Wcześniej najwyższą temperaturę uważano właśnie na pustyni Al-Azizia w Libii. Została ustalona na 58,3. Ale później dane te zostały zakwestionowane z powodu niedokładności sprzętu pomiarowego.

Dolina Śmierci
Dolina Śmierci

Absolutna maksymalna temperatura w Rosji jest rekordem odnotowanym na Kałmucji, w 2010 roku wynosiła 45,4 stopni Celsjusza. Tę temperaturę zarejestrowała stacja meteorologiczna o nazwie Utah.

Na powierzchni Ziemi rejestrowana jest temperatura, która uważana jest za maksymalną przy 70,7 stopnia. W kontakcie z urządzeniami pomiarowymi, a także z powierzchnią ziemi. W związku z tym pomiary temperatury powietrza i powierzchni ziemi znacznie się różnią. Za maksymalną temperaturę można uznać 56,7 stopnia powierzchni samego powietrza nad powierzchnią ziemi. A maksimum powierzchni Ziemi, kiedy sprzęt pomiarowy dotyka, zostało zarejestrowane na pustyni Deshte-Lut.

Deshte-loot
Deszte-Lut

Jakie jest najcieplejsze zamieszkałe miejsce, punkt na świecie: przegląd gorących miast i krajów

Lista:

 1. Coober Pedy, Australia . Miasteczko to położone jest na środku pustyni, gdzie średnia roczna temperatura dochodzi do 40 stopni. Prawie nic tu nie rośnie, więc są tylko suszone drzewa i krzewy z cierniami. Najciekawsze jest to, że miejscowi ukrywają się w podziemnych jaskiniach, które sami zbudowali. Wszystko tutaj jest przygotowane do współczesnego życia. Dlaczego miejscowi nie opuszczą tego miasta? Faktem jest, że w tym miejscu odkryto ogromne złoża opali. Dlatego okoliczni mieszkańcy dobrze zarabiają na wydobywaniu kamienia.
  Coober Pedy
  Coober Pedy
 2. Pustynia Atacama, Chile . Uważa się, że jest to najbardziej suche miejsce na świecie. Faktem jest, że ze względu na specyfikę konstrukcji może tu nie padać przez 100 lat. W pobliżu znajduje się strumyk, ale nie nadaje się do picia, ponieważ zawiera ogromną ilość metali ciężkich. Ale jednocześnie mieszkańcy uzyskują wodę pitną za pomocą łapaczy mgły. Ludzie przystosowali się do życia w tak trudnych warunkach.
  Atacama
  Atacama
 3. Indie . Tutaj temperatura została ustalona na + 51 w 2016 roku. Jednocześnie mieszkają tu ludzie. Jedną ze specjalnych kategorii są osoby starsze i dzieci, którym trudno tolerować te temperatury. Miejscowi ratują się odpoczywając w cieniu, pod palmami, a także stale noszą jasne ubrania.
  Indie
  Indie
 4. Mekka, Arabia Saudyjska . Wielu turystów przyjeżdża do tego miasta, aby modlić się w świątyni. Temperatura tutaj w miesiącach letnich wynosi 40-51 stopni Celsjusza.
  Mekka
  Mekka
 5. Ahwaz, Iran . To miasto milionerów, w którym życie budzi się właśnie w nocy. To w nocy miasto ożywa, gdy upał opada. Wszędzie unosi się zapach świeżo przygotowanego jedzenia. Sytuację komplikuje fakt, że w mieście znajduje się ogromna ilość pyłu metalurgicznego, który emitują lokalne fabryki. Dlatego miejscowi często noszą maski. Bez niego nie da się oddychać. W ciągu dnia temperatury mogą sięgać 51 stopni Celsjusza.
  Ahwazi
  Ahwazi
 6. Kuwejt w Kuwejcie . Miasto jest dość zaludnione i bogate, istnieje wiele centrów handlowych. W ciągu dnia ludzie chowają się przed upałem w klimatyzowanych domach. Lub poruszają się w klimatyzowanych samochodach. W najgorętszym okresie, kiedy temperatura może osiągnąć +52 stopnie, prawie nikt nie wychodzi na zewnątrz. Ludzie chowają się zarówno w biurach, jak i we własnych mieszkaniach.
  Kuwejt
  Kuwejt

Mimo nieznośnego upału, w wielu miastach mieszkają ludzie. Dobrze przystosowali się do tak trudnych warunków egzystencji.

Alicja Kowalczyk
Edytor serwisu
Rate author